Regisztráció Elfelejtett jelszó

25 bázisponttal csökkent az alapkamat

Re: nincs cím

#545158 Előzmény: #545151

Rendben Banyaiz, fogjuk Járaira, hogy elindította a lavinát. Rendben. Amikor átadta a hatalmat, kezelhetetlen volt a probléma? NEM. HA simor andrás látta, mert látnia KELLETT, hogy ebből lavina lesz, minek kellett volna az ELSŐ dolgának lennie? Hogy megállítsa, mert még csak csúszott a hó, de nem volt lavina.

És akkor most soroljad fel simon andrás azon tevékenységét, amelyet abban az irányban fejtett ki, hogy ne legyen lavina a legördülő hókupacból.

Egy jegybankelnöknek nem a dolga, hogy évi százmillióért pofázzon, hanem az, hogy akár ingyen is az ország érdekében cselekedjen. Ehhez pedig egyszerűen rendeletet lett volna köteles kibocsájtani, amivel megtiltja, vagy jelentősen korlátozza a hitelezést. Így ez olyan, mint az, aki éppen süllyeszti a hajót, fúrja a léket, de közben óbégat, hogy ha így folytatom elsüllyedünk, ha így folytatom, elsüllyedünk... a többi népség meg bambán nézegeti, hogy hiszen ő nem süllyeszthet, mert ő okos, ahelyett, hogy megkötözné és a bolondokházába zárná, persze magukkal együtt, hogy hagyták ezt és még ma is azt propagálják, hogy engedjék már vissza a fúrós embert, mert ő ebben a szakember, mert a többi hülye meg csak tömködi a szitát, amit találtak.

Re: nincs cím

#545155 banyaiz Előzmény: #545149

Egyetlen olyan dolgot mondj amivel ő konkrétan ösztönözte a devizahitel állomány bővülését?

Ft sávban kb 240-320 között mozoghatott, amit Spade mond, hogy ennek az eltörlése hiba volt és ennek köze volt a devizahitelezés felfutásához, hogyan?

A korábbi sávhatár alá ment a Ft tartósan amikor szabadon lebeghetett, vagy mivel ösztönözte ez a lépés devizahitel felvételt?

Szerintem semmi köze nem volt ennek a devizahitel őrülethez. Annak az alapjai már rég megvoltak, és csak éppen a végjátékra átvette a stafétát mnb-ben.

Mi lett volna az amit tehet? Egy k. nagy Ft gyengítés és infláció elszabadítás mint Mnb elnök hatáskörben? Érdekes lett volna.

Re: nincs cím

#545154 Előzmény: #545092

"fröcsöghetsz bármit is, amiről te beszélsz az nincs benne."

Akkor szólok csendben, hogy egyszer olvassad is végig. Nem olyan hosszú. Így például nem is oly távol ettől a ponttól ezt találod:

"5. § Az MNB a 3. § (1) bekezdésében meghatározott elsődleges célja szolgálatában a 7. §-ban foglalt eszközökkel befolyásolja a pénz- és hitelkínálatot, valamint a pénz- és hitelkeresletet."

"7. § Monetáris politikájának eszközeként az MNB:

a) számlavezetési tevékenységével összefüggésben betétet fogad el és megfelelő biztosíték ellenében hitelt nyújt a 15. §-ban foglalt korlátozással,

b) nyíltpiaci műveletek és visszavásárlási megállapodások keretében értékpapírokat vásárol, ad el és közvetít az azonnali és származtatott piacokon,

c) saját értékpapírokat bocsát ki,

d) árfolyamokat és kamatokat befolyásol és határoz meg,

e) értékpapírokat számítol le (visszleszámítol),

f) szabályozza a kötelező tartalékot és

g) egyéb jegybanki eszközöket alkalmaz."

Namármost, nem idézném ezen kívül, hogy még mi minden tartozik a feladatkörei közé a pénzkibocsájtástól a rendeletalkotásig, de szemmel látható, hogy nem értetted meg a 3. § (1)-ben foglalt "árstabilitást", ami nem egyenlő az inflációval, amit világosan megfogalmaz a Jegybanktörvény:

"10. § (1) Az MNB külföldi pénznemek forintra és forintnak külföldi pénznemekre való átszámítására vonatkozó hivatalos árfolyamokat jegyez és hoz nyilvánosságra.

(2) Az árfolyamrendszerről és annak valamennyi jellemzőjéről a Kormány az MNB-vel egyetértésben dönt. Az árfolyamrendszert érintő változtatások nem veszélyeztethetik az MNB árstabilitás elérésével és fenntartásával kapcsolatos elsődleges célját.

(3) Az MNB a (2) bekezdésben előírt módon kialakított árfolyamrendszer keretei között szükség és lehetőség szerint védi és befolyásolja az árfolyamokat a belföldi és a külföldi devizapiacokon.

3/21

(4) Az árfolyam-politikát a Kormány és az MNB az Európai Unió tagállamai közös érdekű ügyeként kezeli"

Namármost, lehet erről szép hosszú közgazdasági lózungokat írni, de eléggé egyértelmű a törvény alapján, hogy az MNB elsődleges feladata a forint árfolyamának az EURÓPAI tagállamaihoz képesti viszonyítása, ami bizony KIZÁRJA a felerősödő devizát, amit még meg is erősítenek magas jegybankki alapkalamttal. Bizony xmann, ha elolvasod a törvényt, akkor számodra is világossá válhat, hogy teljesen a törvénnyel ellentétesen működött a jegybank, mivel nem a forint értékállóságát, hanem annak mesterséges felértékelését végezte el - habár kétségeltelenül az akkori kormánnyal egyetértésben, hogy meghamisítsanak minden statisztikát.

"egyébként a deviazhitelezésben egyértelműen mindenki egymásra mutogat: kormány, pszáf, mnb."

Teljesen felesleges a fentiek alapján, teljesen világos, hogy ezt vagy rendeletben kellett volna megtiltania a jegybanknak, hiszen erre minden jogosultsága adott volt és ez kötelessége is lett volna a forint értékállóságának biztosítására.

"ennek a három szereplőnek kellett volna leülni 2003-2008 között és megbeszélni mit kell tenni, ez nem történt meg. De a fő hibás egyértelműen a kormányzat és a pszáf szerintem."

Teljesen felesleges kenni a sz*rt, egészen világos, hogy az elsődleges felelős az MNB, hiszen a kamatok és pénzügyek szabályozása SZUVERÉN jogosultsága volt az adott időszakban is és minden jogosultsága meg volt arra, hogy megállítsa a folyamatot. A PSZÁF-ot értelmetlen ez ügyben csesztetni, hiszen ha a jogszabályok megengedik a devizahitelt, akkor nem tud mit tenni jogilag, a kormányt meg azért nem érdemes ide citálni, mert bár nyilvánvalóan közösen döntöttek a nagyüzemi trükkök százai mellett, attól még az egész MNB-re szükség volt ahhoz, hogy ezt meg lehessen tenni. Érdekes módon, rajtunk kívül MINDEN közép európai ország jegybankja megtette a tiltást, vagy korlátozást, nincs is náluk most ebből probléma.

"a devizahitelezés mögött pedig egyértelmű mögöttes okként az elképesztő fiskális hülyeséget kell keresni, amit megyó kezdett és fletó nem javított ki"

Mi az, hogy nem javított ki? Ők csinálták, hogy elcsalhassák a választást a "jobban élünk mint négy évvel ezelőtt" hazugsággal, majd a vízágyúkkal és végül békés tűntetők mészárlásával, amihez sűrűn bólogatott az összes IMF csinovnyik az AI-től kezdve az összes NPD szatellit szervezeten át.

Re: nincs cím

#545151 banyaiz Előzmény: #545144

Mit mondjak erre, akkor ő tehetett róla és az ő hozzá nem értése miatt a már előtte kialakult lavina lesöpörte a várost.

Tudod ez is olyan elindul egy hógolyó áhh semmi gond, már egy ház méretű áhh no problem, már a fél hegyoldal csúszik hoppá most már kész vége térdre imához nézzük meg mit rombolt le.

Mint a tőzsdéken mikor elszabadulnak az indulatok. :)

Ráadásul olyan egyszerű ember, hogy fogalma nem volt róla milyen probléma lehet a devizahitelezésből, és nem is szólt róla senkinek, nem emelt szót ellene, csak úgy kb havonta. :)

Kövezzük meg, és nevezzünk ki helyette egy hűséges pártkatonát aki még el sem hangzik a kérdés már bólogat, olyan Schmitt félét . :)

Hagyjuk.

Re: nincs cím

#545149 prospero Előzmény: #545138

"Járai volt az aki az általad leírt folyamatokat generált (magas magyar kamat miatt csak devizában lehetett értelmes törlesztők mellett eladósodni). Simor ehhez sokat nem tett hozzá."

Simor sajnos nagyon sokat tett hozzá, mivel a devizahitelezés felfutása az ő jegybankelnöksége idején öltött kezelhetetlen méreteket.

Re: nincs cím

#545144 prospero Előzmény: #545121

"6. Jött Simor ideje 2007-ben lett jegybankelnök. Eddigre már elég szépen lezajlott a folyamatok jó része, csúcson volt devizahitelezés.

Simor ebben a történetben kb a halottnak a csók szerepet játszotta el vsz."

Teljes tévedésben vagy bálványoddal kapcsolatban. A devizahitelezés 2006-ban kezdett el felfutni, mikor jöttek a megszorítások, de a lakosság még mindig fenn akarta tartani az életszínvonalát. Ekkor Magyarország még pannon pumát játszott. 2007. márciusában lett Simor András a jegybankelnök. A devizahitelezés csúcsa közvetlenül a válság előtt 2008 nyarán volt.

Néhány adat:

2005 januárjában a CHF alapú lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelek állománya: kb 125-125 milliárd forint. 2006 januárjában mindkettő 250-500 milliárd forint között volt. 2007 januárjában 500-750 milliárd között.

2008 szeptemberére a CHF szabad felhasználású jelzáloghitelek állománya 1500 milliárd forint, a lakáscélú jelzáloghitelek állománya 2000 milliárd forint!!! Ez az állomány Simor jegybankelnöksége idején vált kezelhetetetlenné!!! És egyértelmű, hogy azért nem fogták vissza, mert akkor nem lett volna GDP növekedés - azaz hitelből jövő felélése Magyarországon. Minden épeszű országban korlátozták a devizahitelezést, kivéve Magyarországot!

http://www.mfor.hu/cikkek/Miert_hazank_sullyedt_legmelyebbre_a_devizahitelek_mocsaraban_.html

Nézd meg a lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelek hóvégi állományát ebben a cikkben. Ennyit erről, hogy Simor András milyen szerepet játszott a devizahitelezés felfutásában. Jegybankelnöksége idején 500-750 milliárd azaz kb. 1250 milliárd helyett lett 1500-2000 milliárd azaz kb. 3500 milliárd forint a CHF devizahitelek állománya a válság kirobbanása előtt. Válság után az árfolyamváltozásnak köszönhetően 4500 milliárd forint körül stabilizálódott a CHF alapú jelzáloghitelállomány. Ennyit a szakmai hozzáértéséről. Mert az rendben van, hogy egy átlag magyar nem érti, hogy nem adósodik el CHF-ban 20 évre. De hogy egy jegybankelnök nem érti ezt, az szerintem nincs rendben. Ha meg érti és nem tesz semmit, az sincs rendben.

Egyedül Király Júliát hallottam a válság előtt arról nyilatkozni, hogy nem kellene eladósodni ilyen mértékben devizában, amikor már ilyesztő méreteket öltött a devizahitelezés a rekord alacsony árfolyamok miatt. Már késő volt. Egy hónapon belül beütött a válság.

Re: nincs cím

#545140 banyaiz Előzmény: #545129

hitelezés költségei, mértéke, beruházás , fogyasztás, Ft árfolyam export, import nettó export keresleti oldalról, import ára, jövőbeni várakozás mennyire kiszámítható, mennyire stabil, mennyire hiteles a jegybank ténykedése.

A környező világot nem tudja befolyásolni max reagálni rá, ahogy a Matolcsyzmusra is. De muszáj rá reagálnia ez a dolga.

Re: nincs cím

#545138 xmann Előzmény: #545129

prospero,

egyetértek részben veled, de meg kell érteni, hogy a jegybanknak nincs más lehetősége mint a kamatemelés=forintfelértékelés. mást nem tud tenni, sőt a jegybanktörvény alapján ezt KELL tennie

spade,

csúsztatsz. 2008-ban történt meg a sávnyitás ha jól emlékszem. addigra a hitel nagy része fel lett véve. Járai volt az aki az általad leírt folyamatokat generált (magas magyar kamat miatt csak devizában lehetett értelmes törlesztők mellett eladósodni). Simor ehhez sokat nem tett hozzá. A fő felelősnek ha a jegybankot kiáltod ki, akkor Járairól van szó. nem is beszélve OV akkori mondásáról:"gyenge forintot csak a gyenge emberek akarnak". mindketten az erős forint (=magas kamatok) mellett törtek lándzsát.

Nem vitatom, hogy a jegybank tevékenysége jelentősen hozzájárult a devizahitelezéshez, mert ez tény. Viszont pont azt mondom már elég régóta, hogy a jegybank tevékenysége, a kamatemelés, stb. a felelőtlen fiskális politikából és a törvényből következett egyértelműen. tehát a fő felelős megyó

Re: nincs cím

#545131 JP Előzmény: #545115

Hali :-)

Nem tudom, a sávtörlés adta huf-erősödés anno nem volt ennyire egyértelmü. Inkább annak látszott, hogy a régi sávval úgy sem tud mit kezdeni a jegybank,ha betámadják a forintot - márpedig egy-két hullám mgebiccentette a forintot a "válság" kezdete óta - , inkább elengedik, azt egye meg a piac amit kifőz magának....Spec anno én így láttam a szándékot, és az egésznek nagyon forintgyengülésre belenyugvás érzete volt. Magát azt a rövidke ideig tartó erősödést a jó makro mutatóknak mondanám még így visszamenőleg is. Mondjuk szívtam is sokáig ettől, de a gyengülést nem tudtam nem elhinni.

Ja, ezzel nem azt akarom mondani, hogy védeném a Simort. Mivel nekünk spekáknak, ha nem játszunk nagyon a tűzzel, nem fő annyira a fejünk , mint egy jegybank elnöknek .... hál' istennek :-)

Re: nincs cím

#545129 prospero Előzmény: #544911

Nekem van egy olyan érzésem, hogy magas kamattal nem lehet árstabilitást elérni. Egyrészt magas az export aránya, de magas az import aránya is - tehát a világpiaci árak begyűrűződését nem tudja megakadályozni a határon a magas kamat. Tehát ha pl. az olaj világpiaci ára emelkedik, és annak inflációs hatását akarja semlegesíteni a jegybank, akkor erre teljesen alkalmatlan eszköz a kamatok magasan tartása. Ha a benzinfogyasztás jövedéki adója emelkedik, annak inflációs hatását magas kamatokkal nehezen tudja ellensúlyozni a jegybank. Ellenben ha magas a kamatfizetési kötelezettség, akkor azzal reáljavak fedezete nélküli pénzt teremt, ami viszont infláció gerjesztő hatású.

Kíváncsi vagyok, hogy szerinted a magas kamat, hogyan vezet árstabilitáshoz, mikor egyértelműen nem ez történik, már több éve.

Re: nincs cím

#545127 banyaiz Előzmény: #545124

Persze ez önmagában nem lett volna baj. Ha van egy program arra is, hogy amikor ez nagyon elszabadul és csökkenteni kell a támogatást hogyan kezeljék a kérdést.

Ilyen nem volt , ahogy mondod mindenki a másikra mutogatott mnb, pszáf, kormány stb.

A bankok meg nyomták ki a svájcit számolatlanul, lakosság pedig sorban állt érte.

Aztán jött válság, és II. Viktor aki rendet tesz a kérdésben egy végtörlesztéssel. :) És a kör bezárult , majd ha az utolsó problémás hitelthez kapcsolódó lakást is elárverezik . Ez nem mostanában lesz tartok tőle:)

Re: nincs cím

#545124 banyaiz Előzmény: #545121

Ja és még valami I. Orbán idején a kamattámogatott Ft hitelek szabályozása egészen érdekesen alakult. Nem volt rá korlát , vagyis akinek volt lóvéja, hogy a hiteleket kiegészítse vagy volt benne egy kis spekuláns vér egész szép mennyiségű lakást tudod felhalmozni minimális kamat mellett, sok apró hitelből, sok banknál felvéve, főleg ha volt köztisztviselő közalkalmazott rokona mert ők még nagyobb támogatást kaptak. Közben az árak folyamatosan emelkedtek. Nézd meg pl 98-ban a lakásárakat , és pl 2004-ben. 2 millió -10 millió kb egy átlag lakás ?

Ez is szépen nyomott az árakon mert sokan rácuppantak erre a témára és összeraktak az állam költségén egy 10 lakásból álló portfóliót.

Abban az időben még nem a spekulánsok voltak a fő közellenségek. :)

Re: nincs cím

#545121 banyaiz Előzmény: #545115

Hmm megpróbálom azért vitatni.

1. I. Viktor idején államilag támogatott Ft hitelezés volt komoly kamattámogatás. Bankok, és lakosság is rákapott a témára. Bankoknak "biztos" üzlet, lakosságnak olcsó forrás. A pozitív következmények mellett a lakásárak robbanása többszöröződése akár.

2. Megyó idején kamattámogatásos Ft hitelek megnyirbálása. Akkora állományuk volt már ekkorra ami terhelte a költségvetést , ráadásul hosszú távon 10-20 éves időtávra.

3. Magas ingatlanárak (legalábbis átlag jövedelemhez képest) Ft kamattámogatás nélkül elég húzós, bankok, lakosság elkezdte keresni az olcsó forrást ez lett a Chf hitel .

4. Ebben az időszakban Járai volt a jegybankelnök , aki végrehajtott néhány komoly kamatemelést (amit később legnagyobb hibájának tartott). Persze ott is szerepet játszott infláció, Megyó féle gazd pol miatt.

5. Elég szépen beindult ez a devizahiteles téma, Ft hitelt szinte már senki nem akart.

6. Jött Simor ideje 2007-ben lett jegybankelnök. Eddigre már elég szépen lezajlott a folyamatok jó része, csúcson volt devizahitelezés.

Simor ebben a történetben kb a halottnak a csók szerepet játszotta el vsz.

Re: nincs cím

#545115 Spade Előzmény: #545092

Simor belement a sáv eltörlésbe ezzel utat nyitott a HUF erősödésnek ezzel a chf hitelfelvételnek ami emiatt egyirányú útcának látszott (csak nyerni lehet az árfolyamon), így bazi sokan vették fel.Ráadásul utána kamatot emelt ezzel szintén ráerősített mind a HUFra mind az olcsó kamatozású svájci hitel felvételre . Ezt nem most mondom hanem abban a pillanatban is ezt mondtam amikor megtette h ez lesz a következménye. Simor ezzel a fő felelőse a chf hitel megfutásának nem lehet mentegetni

Re: nincs cím

#545092 xmann Előzmény: #545073

még egyszer idézném a jegybanktörvényt.

kérlek olvasd el. az van benne hogy a jegybank feladata az infláció alacsonyan tartása. szó nincs benne semmiféle devizaadósságról

ha neked a munkaköri leírásodban az van, hogy autógumit kell pumpálnod , akkor nem vagy nyilván felelős azért, mert a karosszérialakatos rosszul kalapálta meg a kocsit. remélem így már érthető.

a jegybankelnök munkaköri leírása effektíve a jegybanktörvény, abban van benne mit kell csinálnia. fröcsöghetsz bármit is, amiről te beszélsz az nincs benne.

egyébként a deviazhitelezésben egyértelműen mindenki egymásra mutogat: kormány, pszáf, mnb.

ennek a három szereplőnek kellett volna leülni 2003-2008 között és megbeszélni mit kell tenni, ez nem történt meg. De a fő hibás egyértelműen a kormányzat és a pszáf szerintem.

a devizahitelezés mögött pedig egyértelmű mögöttes okként az elképesztő fiskális hülyeséget kell keresni, amit megyó kezdett és fletó nem javított ki..........

Re: nincs cím

#545083 Ibiza Előzmény: #545068

milyen elvtelen tetű az aki jegybankár és közben a pénzét eurban offshoréban tartja.. innentől kezdve nálam egy erkölcsi hulla.

Re: nincs cím

#545073 Előzmény: #544911

A Parlament azzal bízta meg a Jegybankot, hogy például ne engedje devizába konvertálni az adósságot, valamint lakosságot, vállalatokat, az ORSZÁGOT devizában eladósodni. Ehhez a Jegybanknak minden lehetősége rendelkezésre állt, ehhez képest az országgal, a lakosság és a vállalatok érdekeivel szemben politizált, súlyosan veszélyeztetve az árstabilitást azzal, hogy tudottan mesterségesen tartotta az árfolyamot.

Innentől közönséges hazugság, hogy ellátta a feladatát, ahogy az is, hogy ha ez a hazugság kiárazódik, az hibás politika lenne.

Azt hiszem azon, hogy ahogy errefelé a hitelezés működött korábban, azon már nem kell vitatkozni, mert minden valamire való elemző, gazdasághoz értő, vagy érintett tudja, hogy miről van szó.

Re: nincs cím

#545072 Előzmény: #544902

Ahhoz képest hogy egész Európa Matolcsyzálódik, kicsit erős arról beszélni, hogy ő lenne a hülye. Egyelőre azok az országok vannak és kerülnek egyre nagyobb bajba, akik nem ezt az utat akarják járni. De kétségtelenül a legeslegnagyobb sz*rban azok vannak, akik azokra hallgattak és hallgatnak, akik a magyar gazdaságpolitikát fikázzák és az azzal ellentétes irányt preferálják, mondjuk úyg, hogy a terrorisztáni fővárosnak való elvtelen alávetést.

Egy országban sem lett jobb, ahol a Matolcsyt hülyézőkre hallgattak.

És ez nem Matolcsy érdekében szóló beszólás volt, hanem a magyar gazdaságpolitikát hülyézőkre vonatkozó.

Re: nincs cím

#545070 Előzmény: #544892

Ikostojás, ez nagyon gyengus volt.

Annak idején külön kihangsúlyoztam, hogy a liberálnáci média természetesen így próbálja beállítani, holott teljesen világos, hogy errről szó sincs.

"Politikai szempontból Matolcsy az utolsó"

EZT mégis ki nem sz*rja le? Magyarán, a legkevésbé benyaló politikus a liberálnáciknak. Cookl, csak a liberálnácik nem értik, hogy ebben a rangsorban hátulról előre vana jó irány. Ezen azonban ne nyissunk vitát, talán nézzük azt, hogy gazdasági értelemben (ami végülis egy pénzügyminiszter mérőszáma) hová is teszik:

"a gazdasági rangsorban az ennél előkelőbb, 10. helyet kapta meg"

Püff neked, azért az egyáltalán nem olyan rossz hely, főleg ha figyelembevesszük, hogy a HAMVAZS oszlopos része kifejezetten a pártnak, terrorisztánnak, brüsszelnek benyalást tartja a legfontosabb osztályozási típusnak.