Biden rendelete ...
TrendManTegnap este aláírta Joe Biden a hónapok óta várt kormányrendeletet, amely a kriptovaluták szabályozását célozza. Az amerikai elnök rendelete konstruktívan közelíti meg a digitális eszközipar szabályozását, a bejelentett intézkedések többek között a fogyasztóvédelem, a versenyképesség, a pénzügyi stabilitás és a felelősségteljes innováció területeit érintik. Egyesek szerint ez a szabályozás vízválasztó a kriptovaluta-piac számára, a tegnap véletlenül közzétett nyilatkozat apropóján komoly rali bontakozott ki a bitcoinnál, ma azonban esnek a legjelentősebb coinok jegyzései.
Szerdán nagyot ralizott a bitcoin, ami a szélesebb kriptopiacot is felfelé hajtotta, miután az amerikai pénzügyminisztérium honlapján közzétették Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter nyilatkozatát egy hónapok óta várt, a kriptovaluták szabályozását célzó kormányrendeletről. Az egyébként véletlenül közzétett nyilatkozatból kiderült, hogy Joe Biden elnök kriptopiaci kormányrendelete konstruktívan közelítené meg a digitális eszközipar szabályozását, melynek hatására felbátorodtak a befektetők és nagyon elindult felfelé a piac. A rendeletet végül az amerikai elnök tegnap alá is írta.
A tegnap bejelentett intézkedések hat kulcsfontosságú területre összpontosítanak, ezek:
- Fogyasztó- és befektetővédelem
- Pénzügyi stabilitás
- Tiltott tevékenységek
- Az Egyesült Államok versenyképessége
- Pénzügyi integráció
- Felelősségteljes innováció
Fogyasztóvédelem és tiltott tevékenységek
A fogyasztóvédelem kapcsán a Biden-kormányzat felkéri a pénzügyminisztériumot, hogy dolgozzon ki szakpolitikai ajánlásokat a kriptovalutával kapcsolatban. Emellett azt is szeretnék, ha a szabályozó hatóságok "megfelelő felügyeletet biztosítanának és védelmet nyújtanának a digitális eszközök által jelentett rendszerszintű pénzügyi kockázatokkal szemben".
Egy másik kulcsfontosságú terület, amelyre Biden frissen aláírt rendelete összpontosít, a kriptotérben zajló illegális tevékenységek felszámolása. Az elnök a szövetségi ügynökségek "példátlanul összehangolt fellépésére" szólított fel a kriptovaluták által jelentett illegális pénzügyi és nemzetbiztonsági kockázatok mérséklése érdekében, emellett nemzetközi együttműködést is sürget a kérdésben.
Oroszország ukrajnai invázióját követően a hatóságok most már amiatt is aggódhatnak, hogy a gazdag oroszok a nyugat által kivetett gazdasági szankciók kijátszására használhatják a bitcoint és a dollárhoz kötött stablecoinokat. A kriptovaluták "hívei" szerint azonban a digitális valután keresztül rendkívül nehéz a pénzmosás, mivel minden tranzakciót nyilvánosan jegyeznek egy megváltoztathatatlan nyilvántartási rendszerben (azaz a blokkláncon).
Klímaváltozás és versenyképesség
Biden ugyancsak kitért a digitális valuták bányászatának energiaigényére. Az elnök azt szeretné, hogy a kormány vizsgálja meg, hogyan lehetne a kripto innovációt "felelősségteljesebbé" tenni, csökkentve a negatív környezeti hatásokat. A legjelentősebb kriptovaluta, a bitcoin a tranzakciók megerősítéséhez és az új pénzegységek létrehozásához az egyes alternatíváknál környezetkárosítóbb proof of work nevű mechanizmusra támaszkodik; a számítógépek a decentralizált hálózatban tulajdonképpen versenyeznek egymással, hogy bonyolult matematikai rejtvényeket megoldva bányásszanak kriptopénzt. Minél nagyobb számítási teljesítménye van egy bányásznak, annál nagyobb az esélye, hogy új bitcoinban részesüljön.
A környezetvédelmi aggályok világszerte megkongatták a vészharangokat a politikai döntéshozóknál, sőt, Kína tavaly teljesen betiltotta a kriptobányászatot (bár itt egyéb okok is közrejátszottak). Ez a lépés a kriptobányászok elvándorlásához vezetett az országból az Egyesült Államokba és más országokba, például Kazahsztánba.
A Fehér Ház rendeletének egy része arra összpontosít, hogy az Egyesült Államoknak versenyelőnyt biztosítson más országokkal szemben a kripto innováció terén - elemzők szerint ez különösen fontos lehet most, hogy a korábban óriási piaccal rendelkező Kína gyakorlatilag betiltotta a kriptovalutákat. Biden a Kereskedelmi Minisztériumot bízta meg azzal, hogy "hozzon létre egy olyan keretet, amely elősegíti az Egyesült Államok versenyképességét és vezető szerepét a digitális eszköztechnológiák terén"
A kriptoipar több fontos szereplője már korábban is ilyen lépéseket sürgetett, köztük a Coinbase, a Kraken és a Winklevoss ikrek is. A több ismert kriptovállalatot képviselő Blockchain Association szerdán azt mondta, hogy
Bidennek lehetősége van arra, hogy biztosítsa, hogy Amerika a technológiai innováció globális vezetője maradjon az elkövetkező években
Digitális dollár
Végül a Biden-kormányzat a digitális dollár lehetőségét is vizsgálni akarja - eddig Kína állt az élen a központi banki digitális valuták (CBDC) fejlesztésében. Biden azonban nem foglalt állást most arról, hogy az Egyesült Államoknak be kellene-e vezetnie saját digitális valutáját, de felszólította arra a kormányt, hogy "sürgősen" kezdje meg egy esetleges CBDC kutatás-fejlesztését.
A jegybank szerepét betöltő Federal Reserve tavaly kezdte meg a digitális dollár lehetséges kibocsátásának vizsgálatát: a központi bank január végén adott ki egy régóta várt elemzést, amelyben részletesen ismertette a virtuális pénz előnyeit és hátrányait, de egyelőre nem foglalt állást arról, hogy az Egyesült Államoknak kellene-e kibocsátania ilyet.
Vízválasztó pillanat
A kriptovaluták támogatói szerint az új szakpolitikai menetrend megvalósítása a bizonytalanság egyik fő forrását szüntetheti meg egy olyan iparág számára, amelyet már számos botrány és szabályozási hullám hátráltatott.
Például az év elején a BlockFi kripto startupot rekordösszegű, 50 millió dolláros bírsággal sújtotta az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet, mivel a cég a lakossági hiteltermékével megsértette az értékpapírtörvényeket. A büntetés egy nagyobb, 100 millió dolláros egyezség része volt, amely 32 államnak történő kifizetéseket is tartalmazott. A Coinbase tavaly szeptemberben ugyancsak összetűzésbe került a felügyeleti szervvel, bár sikerült elkerülnie a büntetést. A SEC jogi lépésekkel fenyegette meg a kriptotőzsdét egy, a BlockFi-éhoz hasonló termék miatt, amely a felhasználóknak kamatfizetést kínált a kriptóállományaik után. A vállalat a SEC lépését követően ejtette a szolgáltatással kapcsolatos terveit.
Ez egy vízválasztó pillanat a kriptó, a digitális eszközök és a Web 3 számára
- összegezte gondolatait Jeremy Allaire, a Circle kriptocég vezérigazgatója a Twitteren.
Árfolyamhatás
A tegnap véletlenül közzétett nyilatkozat apropóján komoly rali bontakozott ki a bitcoinnál, ma azonban esnek a fontosabb eszközök jegyzései, vélhetően a "buy the rumor - sell the news" dinamika játszhat közre a mai árfolyammozgásnál. A legnagyobb piaci kapitalizációjú kriptopénz, a bitcoin árfolyama 6,6 százalékos mínuszban áll,
az ethereum árfolyama pedig 5,1 százalékot esett.