Zavar az erőben
TrendManFogyóban az erő
Két héttel ezelőtti írásomban a 2008-2009-es válság óta tartó három részvénypiaci megatrenddel (bikapiac, technológiai felülteljesítés és amerikai felülteljesítés) foglalkoztam. Már ebben is bemutattam azt, hogy a technológiai szektor relatív ereje teljesen elfogyóban van. Az írás óta eltelt két hétben ez a jelenség tovább fokozódott. A következő ábrán kilenc amerikai részvényindex teljesítménye látható az elmúlt egy hónapban (a 2024. március 4-i és április 4-i záróértékek alapján, forrás: Stockcharts):
Természetesen messzemenő következtetéseket nem szabad levonnunk egy hónap mozgásaiból, ám azt mindenképpen meg kell állapítanunk, hogy nem ehhez a struktúrához lettek a befektetők hozzászoktatva az elmúlt negyedévekben. Egy plusz nullás S&P500 index mellett a Nasdaq-100 az amerikai részvénypiac lehúzó ereje, 3 százalékpontnál is nagyobb alulteljesítéssel a széles hagyományos részvényindex NYSE Composite-hoz képest.
Nem ehhez szoktunk
Érdemes ezután egyedi részvényszinten is egy pillantást vetni arra, hogy mely papírok húzták felfelé és melyek lefelé a legnagyobb amerikai részvényeket tömörítő S&P 100 indexet az elmúlt egy hónapban (a tíz legjobban és a tíz legrosszabbul teljesítő részvény az S&P 100 indexben 2024. március 4. és április 4. között, forrás: Stockcharts):
Az ismertebb technológiai nevek immár a gyengék között vannak, az erősek szinte kivétel nélkül hagyományos részvények.
Az írás elején már említett három megatrend és piacbefolyásoló erő kéz a kézben járt együtt 1990 és 2023 között. Vagyis ha (relatív) erős volt a technológia, akkor az ezen cégek között meglévő döbbenetes amerikai dominancia miatt az amerikai részvénypiac is szignifikánsan felülteljesítette a világ többi részét. Kvázi fel is lehetett írni egy olyan egyenletet az elmúlt 35 évben, hogy:
TECHNOLÓGIAI FELÜLTELJESÍTÉS = BIKAPIAC.
Nagyon ritkák voltak a kivételek, éppen ezért egyfajta hüvelykujjszabály is volt a piacon az, hogy amennyiben a technológiai részvények elgyengültek, akkor az egész piac is elgyengült utánuk.
Jöhet a korrekció?
A jelenlegi piaci akcióban minden nappal egyre nagyobb valószínűséggel benne van az, hogy a Nasdaq-100 index idén márciusban elért egy érdemi tetőt a 18 000 és 18 500 pont közötti értékeivel. Óriási volt a hegymenet 2023 elejéhez képest, alapvetően teljesen természetes dolog lenne ebben a szektorban egy sokhónapos korrekciós folyamat.
A nagy kérdés már csak az, hogy
egy ilyen esetleges Nasdaq-100 korrekciót megúszhat-e esés nélkül az amerikai piac és a világ többi része?
A múltbeli minták alapján erre kicsi az esély, ám az elmúlt 35 évben volt egy olyan eset, amikor az történt, hogy egy sokhónapos technológiai ?mocsár? egyáltalán nem járt együtt a széles amerikai piac és a világ többi részének az esésével. Ez pedig 1995 második felében és 1996 elején történt. Lássuk is egymás alatt először a Nasdaq-100, majd az S&P 500 indexeket napi gyertyákkal 1994. december 1. és 1996. február 29. között, zöld vonallal jelölve az 50 napos mozgóátlagot. Először akkor jöjjön a Nasdaq-100 index grafikonja:
A kék téglalappal jelölt 1995 júliusa és 1996 januárja közötti hét hónapban a Nasdaq-100 indexnek a legnagyobb korrekciója egy 15,5 százalékos esés volt, miközben az S&P 500 index mindössze maximum 4,4 százaléknyi korrigálásra volt képes. És az 50 napos mozgóátlaga valami hihetetlen támaszként terelte fölfelé.
Megmenekülhetünk a zuhanástól?
Ez az 1995-ös második félévi helyzet volt az a ritka kivétel, amikor a szárnyaló piacok minimális visszaesések és folyamatos új indexcsúcsok mellett éltek át egy érdemi Nasdaq-100 korrekciós folyamatot. Ez most is egy lehetséges szcenárió, ami nagyon sok részvénypiaci bika számára szerethető lenne.
Sok tekintetben hasonló ugyanis a 2024 eleji és 1995-ös helyzet. Az egyik ilyen kiemelendő analógia a Fed kamatpolitikája. Az 1994-es évben 300 bázispontnyi kamatemelés következett be, amit kiváló erőben élt túl a gazdaság. Utána jöhetett 1995-ben három darab 25 bázispontos vágás, amit imádott a részvénypiac.
Véleményem szerint
az idei teljesítményben is döntő faktor lesz a Fed magatartása.
A bikapiac folytatódásához (akár technológiai hátszél nélkül is) a jelenlegi szintek mellett már lazuló Fedre is szükség lenne. Az 1995-ös évben ezt megkapta a piac. Az idén viszont a három 25 bázispontos vágás lehetősége mögött egyre nagyobbak a kérdőjelek.